MBSR kurz
Mindfulness based stress reduction
Díky kurzu mindfulness získáte po osmi týdnech větší klid, nadhled, budete méně pociťovat následky stresu a budete schopni lépe pracovat se svými emocemi a myšlenkami, ale třeba i s bolestí. Budete schopni laskavějšího pohledu na sebe i druhé, což se projeví nejen ve vaší komunikaci k blízkým, ale především ve vašem prožívání.
Rozvíjení všímavosti (mindfulness) vede k většímu porozumění sobě samému i druhým, k většímu nadhledu, snížení úzkosti a zvýšení celkové spokojenosti. Při pravidelné domácí praxi budete objevovat moudrost svého těla i nitra, důvěru v laskavost, otevřenost a soucit.
Co je obsahem lekcí?
01
Uvedení do mindfulness – všímavosti
Co můžete od kurzu čekat, trénink propojení se s tělem – všímavost k tělu.
02
Jak vnímáme svět a omezujeme ho svými filtry
Out of box pohled na svět a problémy. Úvod do meditace všímavosti.
03
Jak být ve svém těle
Práce s hranicemi. Úvod do mindfull pohybu.
04
Mindful práce se stresem
Co to je, jak nás ohrožuje, jak pomáhá mindfluness zdravě zvládat stres a emoce.
05
Jak zacházet s nepříjemnými myšlenkami a emocemi
Kompletní meditace v sedě.
06
Vědomá komunikace
Jak laskavě a konstruktivně komunikovat obtížné pomocí naučených dovedností z mindfulness.
07
Jak o sebe všímavě pečovat
Meditace laskavosti
08
Jak pokračovat
Jak pokračovat trvale udržitelně po zbytek života s praxí mindfulness jako zásadním prvkem sebepéče. Tvorba vlastního typu praxe.
bonus
Den s mindfulness
Celodenní integrace a praxe různých druhů meditace (v sedě, v leže, v pohybu, v chůzi, v přírodě, meditace hory, laskavosti atd.).
Více informací o kurzu
Kdo vymyslel kurz MBSR?
Kurz MBSR (mindfulness based stress reduction) byl vyvinut prof. Jon Kabat-Zinnem
na Univerzitě v Massachusetts jako mentální trénink vedoucí k prokázáným pozitivním změnám v mozkových strukturách pro lepší zvládání náročných životních událostí – stresu, emocí, nepříjemných myšlenek, bolestí atd. Poprvé byl realizován v roce 1979 a od té doby se rozšířil do celého světa, má miliony absolventů.
Co absolvováním kurzu MBSR získáte?
Díky kurzu mindfulness získáte po osmi týdnech větší klid, nadhled, budete méně pociťovat negativní dopady stresu a budete se schopni lépe regulovat a pracovat se svými emocemi a myšlenkami ale třeba i s bolestí.
Budete schopni laskavějšího pohledu na sebe i druhé, což se může projevovat nejen ve vaší komunikaci s druhými, ale také ve vašem prožívání.
Rozvíjení všímavosti (mindfulness) vede k většímu porozumění sobě samému i druhým, k většímu nadhledu, snížení úzkosti, nalezení zdravé sebepéče a zvýšení celkové spokojenosti.
ři pravidelné domácí praxi budete objevovat moudrost svého těla i nitra, důvěru v laskavost, otevřenost a soucit. Podle výzkumů absolventům při pravidelné domácí praxi klesají hladiny kortizolu v krvi, což vede k celkovému ozdravení organismu.
MBSR kurz nabízí podporu a motivaci, odbornou pomoc a vedení, nahrávky a další studijní materiály.
Je to ezo, věda nebo spiritualita?
Struktura kurzu byla inspirována ve východních kulturách a následně podrobena mnoha výzkumům, díky kterým je při poctivém domácím tréninku po dobu 8 týdnů garantovaná změna v mozkových strukturách, které zodpovídají za zpracování stresu a emocí.
Za pomocí funkčních prvků psychologie, buddhistické meditace a jógy dochází k léčbě chronického stresu, bolesti, úzkosti a dalších psychosomatických obtíží.
Naučíte se mindfulness a meditaci jako duševní trénink zaměřený na rozvíjení pozornosti k prožívání přítomného okamžiku a všímání si emocí.
V kurzu je zkombinovaná moudrost východní praxe s lékařskými a psychologickými poznatky. Více podrobností a odkazy na výzkumy můžete najít v knize Jon Kabata-Zinna Život samá pohroma nebo v těchto videích zde nebo zde.
MBSR se vyučuje po celém světě s cílem podpořit lidi při zvládání stresu, léčbě deprese, úzkosti, bolesti a psychosomatických onemocnění.
Program MBSR je vhodný jako doplněk psychoterapie, léčby v nemocnicích, jako součást prevence ve školství i firmách. Prošly jím desítky tisíc pacientů a celkem má miliony absolventů a dnes je považován za excelentní příklad praxe psychosomatické a také tzv. participativní medicíny, kdy se pacient spolu s lékaři aktivně podílí na prevenci nemocí a zlepšování svého zdraví.
Pro koho není kurz vhodný?
Před vstupem do kurzu je nutné zvážit aktuální situaci každého zájemce a v případě vyšší životní zátěže s účastí počkat na stabilizovanější období.
Pokud například procházíte náročnou stresovou situací (rozvod, změna práce, náročné stěhování) nebo máte psychiatrické onemocnění, které není stabilizované (deprese).
Kurz není vhodný pro pacienty trpící psychotickými stavy a onemocněními (př. schizofrenií).
Při jakýchkoli obtížích je nutné konzultovat svou účast s vaším ošetřujícím psychiatrem i s lektorem.
Je kurz vhodný pro těhotné?
Ano, bývá to velmi významná podpora k porodu i následné proměně životní situace po narození dítěte. Je ale možné, že některá cvičení bude nutné individuálně upravit tak, aby je těhotná dobře zvládla s ohledem na své zdraví i zdraví miminka.
Kdo může učit kurzy MBSR?
Pouze člověk, který byl přijat a absolvoval přibližně dvouletý učitelský výcvik v akreditované mezinárodní instituci a je nadále pod odbornou supervizí.
Já jsem absolvovala dvouletý akreditovaný učitelský výcvik mbsr u Lot Heijke, u které mám pro tento kurz a vaše bezpečí také supervizi. Mým dalším supervizorem je Michal Dvořák, rovněž certifikovaný mbsr supervizor.
Může být tento kurz náhradou psychoterapie?
Určitě ne. Může být jejím vhodným doplňkem pro rozvíjení všímavosti k vnitřním procesům nebo vynikající formou pokračování vnitřní práce a péče o duševní zdraví po ukončení psychoterapie.
Žádný kurz ani meditace však nemůže plně nahradit korektivní vztahovou zkušenost, která vzniká individuálně mezi psychoterapeutem a klientem.
Co se pokazilo ve vztahu se léčí zase ve vztahu.
Jak uvádí psychoterapeut Jan Benda ve své knize Všímavost a já, je vysoce nepravděpodobné, že by klient „umeditoval“ své vztahové obtíže sám.
Často vás zajímá
Jak je to se záznamem, když nestihnu lekci?
Z každého setkání je zasílán záznam pro účastníky do cca hodiny po ukončení lekce.
Záznam je zaheslovaný a nikdo jiný se k němu nedostane. A pro vaše bezpečí je záznam aktivní celý týden do další lekce, ale po té ho mažu, aby nezůstával dostupný na internetu.
Pokud víte, že byste naživo chyběli více než 3x, zvažte posunutí účasti na další běh kurzu.
Kolik času kurz zabere?
Certifikovaný mbsr kurz trvá 8 týdnů, setkání je vždy jednou týdně na necelé tři hodiny a jedno celodenní setkání v sobotu v poslední třetině kurzu – většinou po 6. lekci.
Toto setkání trvá 6 hodin s pauzami – od 9 do 15hod. Pak je dobré mít ještě prostor jít ven a nechat doznít celodenní cvičení v klidu.
Kolik času zabere cvičení domácích úkolů?
Domácí cvičení v mbsr kurzu probíhá pomocí nahrávek, které ke každé lekci dostanete mailem. Cvičit by se ideálně mělo 6x týdně (1x týdně cvičíme společně na lekci).
Každé cvičení má kolem 45 minut, některé týdny je k tomu ještě kratší cvičení meditace v sedě na cca 13 minut – to je možné cvičit rozděleně a dohromady to tedy v těchto týdnech vydá na necelou hodinu cvičení.
Kolik je ve skupině účastníků?
Kurz online mívá maximálně kolem 21 účastníků, většinou méně.
Kurz naživo podle velikosti pronajímaného prostoru, maximálně však rovněž 21 účastníků.
Co když nestíhám začátek nebo musím odejít dřív?
Na všech kurzech meditace je dobré ctít dochvilnost, abyste z kurzu měli co nejvíce a aby ostatní nemuseli čekat. Ale jsme lidé a jasně, že se to stát může.
Pak se prostě připojíte později nebo odejdete dříve, aniž byste se museli nahlas omlouvat – potichu (bez pozdravu) vejdete/připojíte se nebo odejdete/odpojíte se, abyste nerušili ostatní a jen napíšete do chatu, že odcházíte.
Je nutné mít při online verzi zapnutou kameru?
Ano. Kurz probíhá se zapnutou kamerou po většinu času, ale vypnutý mikrofon. Ten se zapíná jen v okamžiku, kdy potřebujete něco říct. Je to kvůli tomu, že kurz není pouhou přednáškou, ale komplexním sebezkušenostním procesem, kde je potřeba vytvořit důvěrné prostředí pro společnou práci.
Nemusíte se bát, že byste o sobě museli sdílet podrobnosti ze svého soukromí, ale je potřeba, aby skupina věděla, kdo je přítomen – představte si, že byste se setkávali 8 týdnů s „černým čtvercem“ a nevěděli, kdo tam sedí. Zároveň by tento „skrytý“ účastník neměl možnost interagovat a z kurzu by měl celkově mnohem méně.
Co vše o sobě musím sdílet během kurzu ve skupině?
Nemusíte se bát, že byste se museli svěřovat s intimními detaily ze svého života. Zcela nám bude stačit vaše křestní jméno a vše, co sdílíme se týká cvičení z kurzu.
Pokud nebudete chtít, nedozvíme se, zda jste ve vztahu, máte děti nebo kde pracujete. Ptáme se naopak, jak jste se měli v průběhu cvičení, čeho jste si u sebe všimli, jaké máte kolem toho otázky.
Při práci v menších skupinách nebo dvojicích pak řešíte různé zadání od lektora jako například: sepište seznam všech stresorů, se kterými obvykle v průběhu dne bojujete, proberte, jak se vám dařilo najít čas na domácí cvičení a na jaké překážky jste narazili…
Jaké jsou výhody a nevýhody online formy?
Výhodou online formy je větší dostupnost, finanční a časová úspora dojíždění. Zároveň je výhodou záznam, který pojistí lekce, kdy se nemůžete účastnit nebo umožní se vrátit k některým částem, které byste si rádi zopakovali.
Nevýhodou je nutnost zajistit klidnou místnost v domácím prostředí.
Mám malé děti, které se možná budou dožadovat mojí přítomnosti během lekce, můžu je mít chvílemi u sebe?
Pokud máte miminko nebo malé děti, které by se částečně potřebovaly pohybovat v místnosti, kde se budete na kurz dívat a cvičit, tak to je možné takto: ideálně až po úvodním cvičení, které je vždy v prvních cca 40 minutách každé lekce (kromě první), kdy byste měli mít naprostý klid.
Pak následuje část rozhovorů ve skupinách či s lektorem a následně teorie a další menší úkoly typu sepište seznam např. vašich stresorů apod. – tam už přítomnost dětí ruší méně, ale ideálem je samozřejmě mít klid na celou lekci :).