Umět se nestresovat
je dovednost.
Dá se natrénovat.

Kurz MBSR
(mindfulness based
stress reduction):

Kurz MBSR (mindfulness based stress reduction) byl vyvinut prof. Jon Kabat-Zinnem na Univerzitě v Massachusetts jako mentální trénink vedoucí k prokázáným pozitivním změnám v mozkových strukturách. 

Co absolvováním mbsr získáte? 

Díky kurzu mindfulness získáte po osmi týdnech větší klid, nadhled, budete se méně stresovat a budete schopni lépe pracovat se svými myšlenkami. MBSR kurz nabízí podporu a motivaci, odbornou pomoc a vedení, nahrávky a další studijní materiály. 

Struktura kurzu byla podrobena mnoha výzkumům, díky kterým je při poctivém domácím tréninku po dobu 8 týdnů garantovaná změna v mozkových strukturách, které zodpovídají za zpracování stresu a emocí.  Za pomocí funkčních prvků psychologie, buddhistické meditace a jógy dochází k léčbě chronického stresu, bolesti, úzkosti a dalších psychosomatických obtíží. Naučíte se mindfulness a meditaci jako duševní trénink zaměřený na rozvíjení pozornosti k prožívání přítomného okamžiku a všímání si emocí. V kurzu je zkombinovaná moudrost východní praxe s lékařskými a psychologickými poznatky. Více podrobností a odkazy na výzkumy můžete najít v knize Jon Kabata-Zinna Život samá pohroma nebo v těchto videích zde nebo zde.

MBSR se vyučuje po celém světě s cílem pomáhat lidem zvládat stresdepreseúzkosti, bolest a psychosomatická onemocnění. Program MBSR je nabízen v nemocnicích a dalších zdravotnických centrech. Prošly jím desítky tisíc pacientů a celkem má miliony absolventů a dnes je považován za excelentní příklad praxe psychosomatické a také tzv. participativní medicíny, kdy se pacient spolu s lékaři aktivně podílí na prevenci nemocí a zlepšování svého zdraví.

woman, yoga, meditation

Absolvovala jsem dvouletý akreditovaný učitelský výcvik mbsr u Lot Heijke, u které mám pro tento kurz a vaše bezpečí také supervizi. Mým dalším supervizorem je Michal Dvořák, rovněž certifikovaný mbsr supervizor.

Pokud byste rádi kurz darovali, můžete mi napsat o dárkový voucher na kurz v jakékoli hodnotě jako dárek s možností ročního čerpání – napište mi na paula@paulafassati.cz a připojte prosím rovnou své fakturační údaje.  Budete mít přednost v termínech a povinnost platby je až v daném roce.

Součástí každého kurzu je příručka ve formě e-booku, zvukové nahrávky pro domácí cvičení i video nahrávky všech lekcí plus možnost 20% slevy na meditační polštáře od značky www.souladim.cz

V každém kurzu je prostor pro slevy pro rodiče na rodičovské dovolené a také místo pro jedno stipendium za poloviční (či na požádání ještě nižší smluvní) cenu – pro kohokoli, kdo se nachází v těžké situaci a nemohl by si kurz dovolit ani se slevou na rodičovskou dovolenou (komletní kurz je s touto extra stipendijní slevou za 2500Kč, měsíční za 1000Kč). Stačí, když si o toto místo napíšete na paula@paulafassati.cz.

termíny na ROK 2023: kratší a kompletní kurzy:

1) kratší 4 týdenní online kurz trénink mozku pomocí mindfulness technik pro ty, kteří nemají možnost účastnit se rovnou celého 8týdenního kurzu mbsr. Je zde méně domácích úkolů (5-15min denně) a celkem 4 lekce po dvou hodinách. Cena 2500Kč.

LISTOPAD – PROSINEC večerní 18-20 – 16.11.,23.11.,30.11., 7.12. plus retreat day 9.12.

Přihlásíte se vyplněním dotazníku zde

Až bude kapacita naplněna, dotazník nebude aktivní – dokud ho zde vidíte, místo je. Odesláním dotazníku závazně potvrzujete svůj zájem, máte jistotu rezervovaného místa a já vám 2-3 týdny před kurzem odpovím mailem s podrobnostmi. Cena 2500Kč, rodičovská a studentská sleva 2000Kč. Maximální kapacita skupiny je 21 účastníků. Po vyplnění dotazníku dostanete cca 3 týdny před kurzem fakturu a po jejím zaplacení dostanete přístupové údaje do zoom a další podrobné informace.

Naučíte se základy mindfulness technik, díky kterým budete umět lépe pracovat se stresem. Později můžete navázat druhou částí kurzu, která vás naučí používat mindfulness techniky v práci s emocemi a péči o sebe.

2) kompletní certifikované 8 týdenní mbsr ONLINE kurzy: 9 setkání (8x 2,5hod plus celodenní sobotní online retreat v druhé polovině kurzu)

ZÁŘÍ – ŘÍJEN kurz je obsazen (8.9. – 27.10. pátky dopoledne 9-11:30, plus online retreat den 14.10.)

ŘÍJEN – PROSINEC (30.10-18.12. plus retreat den 9.12.) večerní – pondělky 18-20.30/45

Přihlásíte se vyplněním dotazníku zde, cena 5800Kč. Sleva možná pro studenty a rodiče na rodičovské dovolené na 4800. Cenu je možné rozložit až do tří splátek.) 

Odesláním dotazníku závazně potvrzujete svůj zájem, máte jistotu rezervovaného místa a já vám 2-3 týdny před kurzem odpovím mailem s podrobnostmi a  dostanete fakturu a po jejím zaplacení dostanete přístupové údaje do zoom a další podrobné informace. Maximální kapacita skupiny je 21 účastníků. Cena 5800Kč/28hod. Sleva možná pro studenty a rodiče na rodičovské dovolené na 4800. Cenu je možné rozložit až do tří splátek.) 

Až bude kapacita naplněna, dotazník nebude aktivní – dokud ho zde vidíte, místo je. Maximální kapacita skupiny je 21 účastníků. Odesláním dotazníku závazně potvrzujete svůj zájem, máte jistotu rezervovaného místa a já vám 2-3 týdny před kurzem odpovím mailem s podrobnostmi a dostanete fakturu a po jejím zaplacení dostanete přístupové údaje do zoom a další podrobné informace. Online varianta, abyste se mohli připojit odkudkoliv,  včetně možnosti záznamu. Záznam je z každého setkání. Celkem 8 setkání po 2,5-3hod a jedno celodenní po 6 hod  (to je dohromady cca 30hod kurzu) 

Dlouhodobý klub pro trénink mozku a emocí pomocí mindfulness technik najdete tady: https://www.pickey.cz/paulafassati Slouží jako návazná podpora udržení a rozvíjení praxe pro absolventy všech typů kurzů. 

FAQ:

Jak je to se záznamem, když nestihnu lekci?

Z každého setkání je zasílán záznam pro účastníky do cca hodiny po ukončení lekce. Záznam je zaheslovaný a nikdo jiný se k němu nedostane. A pro vaše bezpečí je záznam  aktivní celý týden do další lekce, ale po té ho mažu, aby nezůstával dostupný na internetu. Pokud víte, že byste naživo chyběli více než 3x, zvažte posunutí účasti na další běh kurzu. 

Kolik času kurz zabere?

Certifikovaný mbsr kurz trvá 8 týdnů, setkání je vždy jednou týdně na necelé tři hodiny a jedno celodenní setkání v sobotu v poslední třetině kurzu – většinou po 6. lekci. Toto setkání trvá 6 hodin s pauzami – od 9 do 15hod. Pak je dobré mít ještě prostor jít ven a nechat doznít celodenní cvičení v klidu. 

Kratší kurz mindfulness technik trvá měsíc – 4 setkání po dvou hodinách a jedno celodenní setkání v sobotu. 

Kolik času zabere cvičení domácích úkolů?

Domácí cvičení v mbsr kurzu probíhá pomocí nahrávek, které ke každé lekci dostanete mailem. Cvičit by se ideálně mělo 6x týdně (1x týdně cvičíme společně na lekci). Každé cvičení má kolem 45 minut, některé týdny je k tomu ještě kratší cvičení meditace v sedě na cca 13 minut – to je možné cvičit rozděleně a dohromady to tedy v těchto týdnech vydá na necelou hodinu cvičení.

Domácí cvičení v kratším kurzu mindfulness technik trvá kolem 15 minut, rovněž podle nahrávek. K dispozici však dostanete i kompletní dlouhé nahrávky na 45 minut jako ve velkém mbsr kurzu a dobrovolně je můžete využívat a dosáhnout tak mnohem většího účinku an váš mozek.

Kolik je ve skupině účastníků?

Kurz online mívá maximálně 21 účastníků. Kurz naživo podle velikosti pronajímaného prostoru, maximálně však rovněž 21 účastníků.

Je nutné mít při online verzi zapnutou kameru?

Ano. Kurz probíhá se zapnutou kamerou po většinu času, ale vypnutý mikrofon. Ten se zapíná jen v okamžiku, kdy potřebujete něco říct.  Je to kvůli tomu, že kurz není pouhou přednáškou, ale komplexním sebezkušenostním procesem, kde je potřeba vytvořit důvěrné prostředí pro společnou práci. Nemusíte se bát, že byste o sobě museli sdílet podrobnosti ze svého soukromí, ale je potřeba, aby skupina věděla, kdo je přítomen – představte si, že byste se setkávali 8 týdnů s „černým  čtvercem“ a nevěděli, kdo tam sedí. Zároveň by tento „skrytý“ účastník neměl možnost interagovat a z kurzu by měl celkově mnohem méně.

Co vše o sobě musím sdílet během kurzu ve skupině?

Nemusíte se bát, že byste se museli svěřovat s intimními detaily ze svého života. Zcela nám bude stačit vaše křestní jméno a vše, co sdílíme se týká cvičení z kurzu. Takže, pokud nebudete chtít, nedozvíme se, zda jste ve vztahu, máte děti nebo kde pracujete. Ptáme se naopak, jak jste se měli v průběhu cvičení, čeho jste si u sebe všimli, jaké máte kolem toho otázky. Při práci v menších skupinách nebo dvojicích pak řešíte různé zadání od lektora jako například: sepište seznam všech stresorů, se kterými obvykle v průběhu dne bojujete, proberte, jak se vám dařilo najít čas na domácí cvičení a na jaké překážky jste narazili…

Jaké jsou výhody a nevýhody online formy?

Výhodou online formy je větší dostupnost, finanční a časová úspora dojíždění.  Zároveň je výhodou záznam, který pojistí lekce, kdy se nemůžete účastnit nebo umožní se vrátit k některým částem, které byste si rádi zopakovali. Nevýhodou je nutnost zajistit klidnou místnost v domácím prostředí. 

Mám malé děti, které se možná budou dožadovat mojí přítomnosti během lekce, můžu je mít chvílemi u sebe?

Pokud máte miminko nebo malé děti, které by se částečně potřebovaly pohybovat v místnosti, kde se budete na kurz dívat a cvičit, tak to je možné takto: ideálně až po úvodním cvičení, které je vždy v prvních cca 40 minutách každé lekce (kromě první), kdy byste měli mít naprostý klid. Pak následuje část rozhovorů ve skupinách či s lektorem a následně teorie a další menší úkoly typu sepište seznam např. vašich stresorů apod. – tam už přítomnost dětí ruší méně, ale ideálem je samozřejmě mít klid na celou lekci:) 

Co když nestíhám začátek nebo musím odejít dřív?

Na všech kurzech meditace je dobré ctít dochvilnost, abyste z kurzu měli co nejvíce a aby ostatní nemuseli čekat. Ale jsme lidé a jasně, že se to stát může. Pak se prostě připojíte později nebo odejdete dříve, aniž byste se museli nahlas omlouvat – potichu (bez pozdravu) vejdete/připojíte se nebo odejdete/odpojíte se, abyste nerušili ostatní a jen napíšete do chatu, že odcházíte.