Vítejte na mém webu!

Uklizená domácnost není alfou omegou dobrého života. Ale je to radost. A je to něco, co mě baví. Právě proto vznikl tento web – pro radost z klapající domácnosti a zjednodušení rodinného života.

Jsem kulturní antropoložka a mojí hlavní profesí je výuka a konzultace v oblasti výchovy dětí. Zabývám se převáděním nejnovějších vědeckých výzkumů na poli psychologie lidského chování, motivace a seberozvoje do praxe – především u rodičovských témat. Moje workshopy na téma „Co ví věda o výchově spokojených dětí“ najdete na www.lepsirodina.cz. Při této práci s rodinami jsem vypozorovala, že kromě komunikace a vztahů je často velkou překážkou ke spokojenému rodinnému životu provoz domácnosti. Proto jsem vytvořila tento webový projekt o jednoduchém zvládání vašeho domova: sobě i vám pro radost a ulehčení. Najdete zde tipy a triky, jak zvládnout vaši domácnost tak, abyste měli více méně konstantně radost z „naklizeno – navařeno“ a mohli se nerušeně věnovat „důležitějším“ věcem. A v ideálním případě k tomu všemu přidáme ještě ekologický přesah. Spokojená rodina do určité míry stojí na dobrém a funkčním homemanagementu. Málo času, hodně práce – známe to všichni. Pro spokojený a naplněný život potřebujeme samozřejmě víc, než mít uklizeno. Ale mít šlapající domácnost a pocit „navařeno – naklizeno“ velmi zásadně přispívá k pohodě všech zúčastněných – ať už jste student, máma čtyř dětí nebo vytížený manažer. Čím méně věcí a úklidu máte, tím více času pro důležité hodnoty jako je třeba vaše rodina, vztahy nebo seberozvoj.

Odvolávám se na výzkumy, které potvrzují, že úklid má nezanedbatelný vliv na naše psychické zdraví. Stres z nepořádku zřejmě souvisí s nastavením našeho mozku: potřebovali jsme mít neustále přehled v našem okolí, abychom věděli, zda nám nehrozí nebezpečí. Skenovali jsme tak neustále prostředí, což nám zůstalo a jelikož už nám nehrozí predátoři, skenujeme spíše ten nepořádek, který nám vnucuje myšlenku: máš co dělat. Proto uklidit si = uklidnit se. (Ú)klid. Vidíte tu souvislost? A s tím vám můžu pomoct. Samozřejmě vám netvrdím, že pouhý úklid vyřeší všechny vaše problémy. Ale může to být ten podstatný chybějící dílek do vaší skládačky spokojeného života. Opravdu byste se divili, jak velké důsledky může pohodový chod domácnosti mít ve vašem životě.

P.S. Nenarodila jsem se jako hospodyňka. Proto se na vás nebudu dívat skrz prsty, pokud je váš život nebo byt chaotický. Naopak – znám tu cestu.