menu foto

Jak efektivně naplánovat tvorbu domácího menu?

  1. Vyberte správný systém.

Jak? Existují tři základní způsoby, jak plánovat menu: vytvořit si speciální nástěnku s kartičkami, nebo vypisovat každý týden menu na nový papír nebo do diáře nebo používat počítačové programy. Podívejme se na ně podrobně:

Nástěnka s kartičkami.

Nevýhodou je určitá pracnost na začátku, ale velká praktičnost při následném používání. Máte to na přehledně očích, kdykoliv vejdete do kuchyně, celá rodina ví, co bude k jídlu a můžete si s tím pěkně vyhrát. Jako nejpraktičtější vidím udělat si kategorie jídel podle barev (např. rybí jídla na modré kartičky, smoothie na žluté apod.). Na nástěnku, kterou si můžete jakkoliv vydekorovat, si pak napíšete rozpis pondělí až neděle a vyznačíte kategorie jídel pro daný den. Pak natlučete hřebíčky, na které budete kartičky věšet (poslouží ale i připínáček). Na barevné kartičky si dopředu napíšete název receptu a dozadu ingerdience a postup (plus případně zdroj, odkud máte recept – webová stránka nebo název a stránka kuchařky, abyste se mohli inspirovat fotkou či detaily, když budete potřebovat). Pokud to budete chtít vyladit k dokonalosti, pak můžete roh kartičky označit barvou sezony a střídat tak krásně sezónní recepty a jíst zdravé potraviny v okamžiku, kdy u nás rostou.

Psaní menu na papír/do diáře.

Výhodou je, že můžete začít okamžitě – žádné složité přípravy nástěnky a kartiček. Nevýhodou zase, že musíte pořád dokola psát – názvy, ale hlavně dohledávat ingerdience, psát seznamy…

Počítačové programy.

Ty doporučuji z vlastní zkušenosti asi nejméně, protože, co člověk nemá na očích v kuchyni, na to se vykašle. Nutnost zapínat tablet a hledat danou složku, ač to může trvat jen pár vteřin dokáže dokonale odradit. Ale záleží samozřejmě na vašich zvyklostech. Některé programy se dají stáhnout zdarma, jiné něco málo stojí. Obrovskou výhodou je, že jakmile jednou zadáte svůj nový recept do systému včetně ingrediencí, většinou vám automaticky načítají suroviny do seznamu a vy pak už po nějaké době jen rychle naklikáte recepty a vytisknete si hotový seznam věcí s přesným počtem mrkví například pro pět různých receptů. Nemusíte nic vypisovat, sčítat atd.

Napsat komentář