planing

Další tipy k plánování jídleníčku

Několik dalších tipů při plánování menu (po té, co jste zavedli svůj systém):

  1. Budťe flexibilní. Když se denní aktivity a tím i program na jídelníčku na některý den změní a vy nestihnete vařit, použijte zbytky nebo smoothie a udělejte daný recept jindy, suroviny zamražte – pokud zamrazit nejdou, uvařte jídlo další den a zamražte něco z plánovaného menu.
  2. Plánujte v souladu s vaším diářem: máte-li náročný program pro daný den, plánujte jednoduché jídlo. A naopak. Užijte si delší vaření s dětmi o víkendu a podobně.
  3. Nechte si alespoň jeden den v týdnu na dojídání přebytků.
  4. Zkoušejte jenom jeden nový recept za týden až dva. Odolejte vábení fotek z časopisů, instagramu a facebooku. Snížíte tím svůj stres. Jídlo potřebujeme hlavně kvůli výživě, delikatesy stačí mít občas pro radost. Nejste špatná máma jen proto, že každé vaše jídlo není špičkově chutné, hlavní je, aby bylo v rámci možností zdravé a výživné.
  5. Kombinujte stejný základ jídla pro víc receptů. Připravte např. více stejného druhu masa a použijte je hotové další den pro jiný recept.
  6. Nemáte-li invenci, skopírujte staré menu.
  7. Udělejte si týdenní vzor a rutinu: pro každý den charakteristickou surovinu. Tak například pondělky mohou být přebytky z víkendu, úterky ryba a středy raw (nevařené/syrové) večeře. Je to na vás, ale zbytečně si to nekomplikujte. Mně pomáhá například vědět, že v ponědlí bývá energetická a časová krize, takže k snídani máme rychlé smoothie, oběd a večeře přebytek z víkendu. Středy bývají také krizové, takže večeře z crock potu to jistí. O víkendu zase ráda vyzkouším něco nového, ale musím na to mít nakoupené ingredience.
  8. Kde brát inspiraci? To je dvojstranná otázka v dnešní době. Internet, pinterest, instagram, blogy, youtube, časopisy… Pro mě ta otázka zní spíš jak se z toho všeho nezbláznit a jak si nepřipadat jako špatná/nudná kuchařka, když nezkusíte každý druhý den něco strašně zajímavého, „delicious and healthy“… Založte si jednu složku, kde budete recepty sbírat a třídit. Ideální je pinterest. Ale úplně nejideálnější se zdá být to, že si novinku, která vás zaujme napíšete rovnou na papírek a vložíte do svého týdenního plánovače. Pokud se pak recept osvědčí, přepište si ho do svého systému a nebudete potřebovat žádné webové složky a „odpad“ v hlavě.

Napsat komentář